Genç kızlar ilk sütyenini seçerken nelere dikkat etmeli?

Genç kızlar ilk sütyenini seçerken nelere dikkat etmeli?
Genç kızlığa ilk adımın atıldığı ve göğüslerin belirginleşmeye başladığı dönemde yapılan sütyen seçimi göğüslerin büyümesini ve şekillenmesini doğrudan etkilediği için büyük önem taşıyor. 

Ergenlik çağında dış görünümüne çok fazla önem veren birçok genç kız ise göğüslerinin olduğundan daha büyük görünmesi için balenli ve destekli sütyenlere yöneliyor. Bu tip sütyenlerin göğüs gelişimini olumsuz etkilediğini belirten Yeni İnci Tasarım ve Ürün Gelişme Yöneticisi Pınar Göktürk, genç kızların sütyen seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini açıklıyor.

Rahat ettirecek sütyenler tercih edilmeli

Genç kızlar sütyen seçimi yaparken birçok kriter göz önünde bulundurmalıdır. Bu kriterlerin başında ise rahatlık, kalite, esneklik ve doğallık gibi faktörler yer alıyor. İlk kez sütyen kullanacak olan genç kızların rahatsızlık veren bir sütyen tercih etmesi sütyene alışma süresini uzatabiliyor. Bu nedenle hareket kabiliyetini sınırlamayan, göğüsleri balenle ya da sütyen dolgusuyla sıkıştırmayan ve esnek sütyenler tercih edilmelidir. Özellikle penye ve desteksiz spor sütyenler konforlu yapılarıyla genç kızların sütyene alışmasına yardımcı oluyor.

Vücut ölçülerine dikkat edilmeli

Genç kızların sütyen seçerken kendi beden ölçüsüne uygun olan parçaları seçmesi hem sağlık hem de konfor açısından oldukça önemli. Göğüs gelişimleri yeni başlayan ve bu nedenle kendi bedenini tam olarak bilmeyen genç kızların dar ürünleri tercih etmesi vücutta rahatsızlık yaratırken, birtakım sağlık sorunlarına da neden oluyor. Vücudu sıkıca saran ve hava dolaşımına izin vermeyen sütyenler nemi tende sabit tutarak, ciltte bakteri ve enfeksiyon oluşmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda çok sıkı olan sütyenler sürtünme ve tahriş gibi sorunlar oluşturarak kullanıcının rahat hareket etmesini engelliyor. Bu nedenle sütyen alırken beden ölçülerine en uygun parçalar seçilmelidir. 

Pamuklu sütyenler seçilmelidir

Alıştırma sütyeni olarak da adlandırılan sütyen seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise doğallık... Doğal ve kaliteli yapısıyla cildin nefes almasına yardımcı olan pamuklu sütyenler sağlık açısından büyük avantaj sağlıyor. Vücuttaki teri en iyi şekilde emen pamuklu sütyenler; ciltte bakterilerin oluşmasını engellerken, genç kızların daha rahat ve konforlu olmasını sağlıyor. İç giyimde sıklıkla tercih edilen ve şık duruşuyla ilgi çeken sentetik ve naylon kumaşlı ürünlerden ise kesinlikle uzak durulmalıdır. Deri solunumunu engelleyen bu kumaş türleri özellikle hassas cilde sahip olan kişilerde kaşıntı, pişik, alerji ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları oluşturuyor. 

Renkli iç giyim ürünlerine dikkat!

Dış görünümü fazlasıyla önem veren genç kızlar renkli ve desenli sütyenlere ilgi gösteriyor. Her ne kadar hoş ve şık görünse de bu ürünlerin üretiminde kullanılan boyaların sağlık için risk taşıdığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tekstil boyalarının içinde bulunan ve kanserojen maddeler içeren azo boyar maddeler ter ile vücuda girerek, ciddi sağlık sorunları yaratıyor. Bu nedenle iç giyimde kanserojen madde içeren ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sağlığa zararlı kimyasal maddelerin kullanılmadığı ve azo testinden geçen ürünler tercih edilmelidir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !