Güneşten D vitamini almak neden önemlidir?

D vitamini eksikliği basit bir kan tahliliyle saptanabilir. Eksiklik saptanması halinde mutlaka bir doktor kontrolü altında takviye D vitamini alımına başlanması gerekiyor.

D vitamini hakkında faydalı bilgiler veren Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ece Aydoğ, D vitaminin yüzde 80'inin güneş ışınları ile açığa çıktığını, özellikle Mart-Ekim aylarının D vitamini açısından en etkin dönem olduğunu belirtiyor. Dr. Aydoğ "Bu aylarda koruma kremi kullanmadan her gün 10-15 dakika güneşlenmek gerekiyor" diyor.

"D vitamininin en bilinen etkisi kemik ve kas metabolizması üzerindedir. D vitamini, kuvvetli kemiklerin gelişmesi için böbreklerden ve bağırsaklardan fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler." diyen Aydoğ, D vitaminin yüzde 80'inin ciltte meydana geldiğini belirtiyor.

D vitamini nasıl oluşuyor?


D vitamini, kolestrol kökenli bir maddenin UV ışınlarına maruziyeti ile meydana geliyor. Bu kolestrol güneşe ışınlarına maruz kalıp D vitamini öncüsüne dönüştükten sonra önce karaciğerde sonra böbrekte olmak üzere iki yerde değişime uğruyor. En sonunda aktif D vitamini meydana geliyor.

D vitamini dönüşümünde güneş maruziyetinin en önemli unsur olduğunu belirten Dr. Aydoğ, "Mart-Ekim arası, özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 11-15 arasındaki saatler D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem" diyor ve ekliyor: "Ancak bu saatler cilt kanseri için de en riskli saatler. Sadece 10-15 dakikalığına, koruma kremi kullanmadan, diz ve dirseklerden aşağısını güneşlendirmek yeterli. "

Dr. Aydoğ ayrıca esmer kişilerde D vitamini sentezinin sarışınlara göre daha yavaş olduğunu ve esmerlerin cilt özelliklerinden ötürü sarışınlardan 3-6 kat daha fazla güneşe maruz kalmaları gerektiğini belirtiyor.

D vitamininin yüzde 20'si besin yoluyla alınıyor


D vitaminin yüzde 20'si ise besin yoluyla alınıyor. Özellikle kış aylarında D vitami açısında zengin somon, uskumru gibi yağlı balıklar, balık yağı, yumurta ve mantar tüketilmesi gerekiyor.

D vitamini eksikliğinin yol açtığı hastalıklara gelince, eksikliği yetişkinlerde yaygın kemik ve kas ağrıları şeklinde kendini gösteren osteomalazi denilen bir kemik metabolizması rahatsızlığına, çocuklarda ise raşitizme yol açıyor. Süregelen yaygın kemik ve kas ve ağrılarında D vitamini eksikliğinden şüphelenmek lazım.

Yapılan araştırmalarda fibromiyalji tanısı alanlar ve kronik bel ağrısı olan hastaların önemli bir kısmında D vitamini düzeyi düşük saptanmış. D vitamini eksikliğinin ileri aşamalarında, hastalarda kas kuvvetsizlikleri ve buna bağlı gelişen yürüyüş bozuklukları ve hatta kemiklerde kırılmalar dahi ortaya çıkabiliyor.

D vitaminin vücutta kemik ve kas metabolizması dışında başka fonksiyonları da var. Kalp, beyin, meme, prostat gibi pek çok organda D vitamini reseptörleri bulunuyor. D vitaminin farklı organlar üzerindeki etkisi de yeni yeni keşfediliyor. Özellikle son dönemde kalp hastalıkları, diyabet, depresyon, bazı kanser ya da enfeksiyon türlerinde D vitamini eksikliği nedenler arasında sayılmaya başlandı.

Kadınlarda daha yaygın


D vitamini eksikliği kadınlarda daha yaygın. Doğum ve emzirme periyotlarının bunda etkili olduğunu belirten uzmanlar, özellikle doğum sonrası yaygın ağrılarla kendilerine başvuran çok sayıda hasta olduğunu kaydediyor.

Ciltteki ve böbrekteki değişimler sebebiyle yaşlılar da bir diğer risk grubu. Özellikle D vitamininin denge üzerinde önemli derecede etkisi var ve yeterli düzeyde alınımı sağlanırsa düşmeler önlenerek kemiklerde kırık ihtimali azaltılabilir.

D vitamini eksikliği basit bir kan tahliliyle saptanabilir. Eksiklik saptanması halinde mutlaka bir doktor kontrolü altında takviye D vitamini alımına başlanması gerekiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !