Kadınların yanlış bilinen gerçekleri

Kadınların yanlış bilinen gerçekleri
Kadınlıkla ilgili, 'şehir efsanesi' haline gelen ve yanlış bilinen o kadar çok şey var ki… İşte bazıları:


Kadınlar cinsellikte en üst noktaya 30'unda ulaşır

Yanlış! Kadınların vücutları ile artan uyumları ve sekste kendilerine olan güvenleri 30 yaşından sonra artmaya devam eder. Bir kadının orgazm kapasitesi yaşla birlikte azalmaz.

Regl dönemine yakın günlerde hamile kalınmaz

Yanlış! Aslında regl döneminde hamile kalmak çok olası değildir. Ancak tamamen imkansız da değildir. Bu açıdan, takvim yöntemi yerine sürekli koruma sağlayan metotları kullanmak en iyisidir.

Gebelikte birkaç tane sigaranın zararı olmayabilir

Yanlış! Gebelikte içilen sigara bebeğe zararlıdır. Günlük içilen sigara sayısı arttıkça sigaraya bağlı, düşük doğum tartılı bebek gibi normal dışı durumların ortaya çıkma riski artar. Bu yüzden gebe kalmayı planladığınız andan itibaren ya da en geç gebe kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren sigarayı bırakın.

Ara sıra regl düzensizlikleri yaşamak normaldir

Yanlış! Regl düzensizlikleri, ilk regl görülmeye başlanan dönemlerde görülebilir. Ancak ileriki yıllarda tekrarlayan düzensizlikler ve aşırı kanamalar için mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunma amaçlı kullanılır

Yanlış! Bazı yeni nesil doğum kontrol haplarının gebeliği önlemenin yanı sıra sivilce, akne ve aşırı yağlanma sorunları ile adet öncesi sendromun hafifletilmesine de faydası vardır. Anti- androjenik etkili doğum kontrol haplarının tüylenme sorununu hafifletici etkileri vardır.

Geri çekilme bir doğum kontrol yöntemidir

Yanlış! Geri çekilme yöntemi, geri kalmış ülkelerde sık kullanılmakla birlikte tüm doğum kontrol yöntemleri arasında istenmeyen gebelik riski en yüksek olanıdır ve aslında tam anlamıyla bir doğum kontrol yöntemi de değildir. Boşalma anından önce cinsel ilişki sırasında salgılanan sıvı içinde sperm bulunması riski oldukça yüksektir. Gelişmemiş ülkelerde istenmeyen gebelik ve doğumların çok daha yüksek olmasının temel nedeni budur.

Regl öncesi sendrom kadınların kaçınılmaz kaderidir

Yanlış! Regl döneminde belin ve sırtın alt kısımlarında hissedilen ağrıdan da kötüsü, hiç şüphesiz tüm dünyaya karşı sinirli hissetmek ve sebepsiz ağlama krizleri yaşamaktır. Bu rahatsızlıkları azaltmak için alınabilecek birçok önlem var. Şikayetler hafifse, bazı egzersizler bunları hafifletmek için yardımcı olabilir ancak fiziksel ve psikolojik şikayetler hayatın akışını ve ilişkileri olumsuz etkiliyorsa doktorunuzun bu konuda önerebileceği pek çok yöntem  bulunmaktadır.

Doğum kontrol hapları kilo artışına sebep olur

Yanlış! Yeni nesil doğum kontrol hapları, vücutta su tutulmasına sebep olmadığı için herhangi bir kilo artışı da yapmamaktadır. Hatta vücuttaki şişkinliğin atılmasına yardımcı bile olabilmektedir. Tıptaki son gelişmelerin biz kadınlardan yana ilerlemesi gerçekten sevindiricidir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !