Çocuklu tatil için bavul hazırlığı

Çocuklarıyla tatile çıkacak aileler dikkat! Tatilinizin zehir olmasını istemiyorsanız sizi bekleyen tehlikeleri ve alacağınız önlemleri bilmeniz gerekiyor. 

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, seyahat hastalıkları konusunda uyarılarda bulundu.

Okullar kapandı, tatil hazırlıkları başladı. Peki, çocuğunuzu veya bebeğinizi seyahat hastalıklarından korumak için önleminizi aldınız mı? İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener, tatilde çocuklarınızı bekleyen riskleri anlattı.
Öncelikle çocukla tatile çıkmak için Haziran ayı ya da Ağustos ayının sonları ile Eylül ayının başları için plan yapmak güneşten fazla etkilenmemek için son derece önemli.

Sıcak havalardan çok fazla etkilenen çocuklar, yaz tatilinde sağlık sorunları ile mücadele etmek durumunda kalabiliyor. Bu nedenle, çocukla tatil için hava sıcaklığının ortalamanın üstünde olduğu zamanlar seçilmemeli. Buna ek olarak, güneşin en fazla UVL ışını yaydığı öğle saatlerinde de çocukların uzun süre güneş altında kalması engellenmeli.

UÇAKTA SAKIZ ÇİĞNETİN

Çocuklar ve bebekler uçaktaki basınçtan çok fazla etkilenebilir. Orta kulak basıncını dengelemek için uçağın inişi ve kalkışı sırasında bebeklerin emzirilmesi, büyük çocuklara da sakız çiğnetilmesi faydalı olmaktadır. Bebeklerin en az 7 günlük olmaları, uçağa binmeleri için gereken bir kuraldır. 2 yaşından küçük bebekler, kucakta seyahat etmelidirler. Uçak biletinizi alırken uçuşunuzu yoğun olmayan saatlere ayarlamanız rahat etmenizi sağlayacaktır. Seyahatte koridor tarafındaki koltukları tercih ediniz, bu durum size hareket rahatlığı getirecektir. Tren ve gemi yolculuklarında çocuklara hareket olanağı sağlandığı için daha rahat edilmektedir. Kendi aracınızla yolculuk etmek kendiniz ve çocuğunuz açısından en iyi seçenektir.

VALİZDE NELER OLMALI?

Çocukla tatil yapmak isteyen ebeveynlerin valizinde mutlaka bulunması gerekenler şöyle:

  • Acil durumlar için ateş düşürücü, ateş ölçer ve ağrı kesici gibi sağlık malzemeleri,
  • Böcek sokmalarına karşı, kaşıntı giderici ya da sinek kovucu ilaçlar,
  • Çocuğun sevdiği oyuncaklar,
  • Denize ya da havuza gidecekler için; kolluk, simit, deniz yatağı gibi ekipmanlar ile çocuğun deniz kenarında oynaması için kova, kürek gibi eşyalar,
  • Çocuğun güneşten olabildiğince az etkilenmesi için güneş kremi,
  • Gözlük ve şapka,
  • Yoldan olumsuz etkilenen çocuklar için bulantı önleyici ilaçlar,
  • Yara bandı, dijital termometre, antiseptik solüsyon, steril gazlı bez, alerji ve ishal ilacı almalısınız. Eğer çocuğunuzun tatil öncesi zaten tedavisi devam ediyorsa, kullandığı ilaçlardan yeterli miktarda yanınıza almalısınız.

TURİST İSHALİ EN SIK GÖRÜLEN HASTALIK

Sıtma, hepatit (bulaşıcı sarılıklar) sarıhumma, parazitler, ishaller, grip, tifo, kolera, menenjit gibi hastalıklar tatilde tadınızı kaçırabilir. Seyahatten tercihen 4-6 hafta önce en yakın seyahat hastalıkları kliniği ile temasa geçilmelidir. Yalnızca iyi pişmiş yemekler, kapalı şişedeki veya paketli soğuk içecekler tercih edilmelidir. Güvenlik şüphesi varsa, içme suyu kaynatılarak içilmelidir. Kaynatmak mümkün değilse, onaylı ve bakımı iyi yapılmış bir filtre ve/veya bir dezenfektan ajan kullanılabilir. Turist ishali, yolcuların en çok karşılaştığı sağlık problemidir ve riskli yerlere giden yolcuların yaklaşık yüzde 80'ini etkiler.

Mide bulantısı, kusma ve ateş, ishale eşlik edebilir. Bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi güçsüz kişiler; mikroplu içecekler ve yiyecekler ve güvenli olmayan yüzme mekânlarından kaçınmak için sıkı tedbirler almalıdırlar.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !