Çalışan anneler işverenden pozitif ayrımcılık bekliyor

Eleman.net Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar'ın verdiği bilgilere göre, mavi yakalı annelerin işverenlerinden öncelikli beklentisi çocukları ile daha çok zaman geçirebilmelerine yönelik. 

Anneler bu doğrultuda çalışma saatlerinin esnetilmesi ya da süt izninin haftada 1 gün izin olarak kullanılabilmesi gibi uygulamalar talep ediyorlar.

Mavi yaka ve ara kademe pozisyonlara odaklı insan kaynakları platformu Eleman.net'in Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Duyarlar, çalışan annelerin işverenlerinden beklentilerine dikkat çekti. Görev tanımları birbirinden farklı olsa da beyaz yakalı anneler ile mavi yakalı annelerin işverenlerinden temel beklentilerinin benzer olduğunu vurgulayan Duyarlar, "Tıpkı beyaz yakalı anneler gibi mavi yakalı anneler de her şeyden önce çocukları ile daha çok zaman geçirebilmek istiyor. İşverenlerinden öncelikli beklentileri de bu çerçevede şekilleniyor" dedi.

Çalışan annelerin özellikle doğumun ardından alınan izinlere ilişkin talepleri olduğunu söyleyen Duyarlar, "Doğum izninin daha uzun tutulması, küçük çocuklarına daha çok zaman ayırmak isteyen annelerin ilk tercihi oluyor. 1 yaşına kadar çocuğu olan annelere günlük olarak tanınan süt izni hakkının birleştirilerek haftada 1 gün izin olarak kullanılması ya da mesainin birkaç saat önce tamamlanması da öncelikli istekler arasında bulunuyor. Trafikteki bekleme süresini azaltmak isteyen anneler açısından çalışma saatlerinin esnek tutulması da beklentilerden biri. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan anneler, 09.00-18.00 yerine 08-17.00 saatlerinde çalışmayı isteyebiliyorlar" diye konuştu.

Duyarlar, mavi yakalı annelerin diğer bir isteğinin de kreş hizmetine yönelik olduğuna değinerek, "150'den fazla kadın çalışana sahip işyerlerinin, 0-6 yaş grubundaki çocuklar için kreş hizmeti verme zorunluluğu bulunuyor. Daha az kadın çalışanı bulunan işyerlerinde çalışan anneler, kendi işyerlerinde de benzer hizmetlerin sunulmasını talep ediyorlar" dedi.

Gökhan Duyarlar'ın verdiği bilgilere göre, çocuğun yaşı büyüdükçe annelerin işyerlerinden beklentileri de değişiklik göstermeye başlıyor. Anneler, okul çağındaki çocukları için kırtasiye yardımının yanı sıra sosyalleşmelerine yardımcı olacak çeşitli etkinliklere katılabilmeleri için de işyerlerinden destek bekliyorlar.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !