Erken yaşta diyet genç kızların obezlik riskini arttırıyor

Yeni yapılan bilimsel araştırmalara göre, bir kadın diyet yapmaya ne kadar erken yaşta başlarsa, gelecek yaşantısında erken diyet yapmaya bağlı bazı sağlık problemleri yaşama riski o kadar yüksek.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, Florida State Üniversitesi'nde yapılan önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

"1982 yılından başlanarak, üniversite öğrencisi kadınlarla her 10 yılda bir görüşüldü. Diyet yapmanın uzun vadede sağlıkları üzerinde ne gibi etkileri olduğunu değerlendirmek amacıyla bu kadınlardan her biri 10 yıl sonra takip edildi. Kilo kontrolü amacıyla erken yaşta diyete başlayan kadınlar arasında kendi kendini kusturma ve aşırı içki tüketimi gibi davranışlara daha sık rastlanırken, bu kadınların 30 yaşına girdiklerinde fazla kilolu ya da obez olma risklerinin de daha fazla olduğu görülmüştür.

Ergenlik dönemindeki genç kızların belki de yarıdan fazlası kilo kontrolünü sağlıklı olmayan yollarla yapmaya çalıştıkları için, mesela anoreksiya ya da bulimia gibi bozukluklara sebebiyet verecek şekilde iştahlarını sigara içerek bastırmak ya da bağırsakları çalıştırıcı laksatif ilaçlar almak gibi, kadınların büyük kısmı gelecek yaşantılarında fazla kiloya bağlı bir takım sağlık sorunları yaşama riskiyle karşı karşıyalar."

"Kız çocuklarında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ilkokul çağından itibaren teşvik edilmesi gerekiyor ki, bu çocuklar ergenlik dönemine girdiklerinde kendi vücutlarıyla ilgili negatif bir algıları olmasın" diyen Prof. Dr. Halil Coşkun, Çocuklarının kilolarıyla ilgili endişeleri olan ailelere çocuklarına diyet yaptırmaktan ziyade daha bütüncül bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Halil Coşkun, ailelere çocuklarına daha çok fiziksel aktivite yapmaları konusunda yardımcı olmaları, onların ekran başında harcadıkları vakti azaltmaları ve akşam yemeklerinde çocuklarının tabaklarına daha çok meyve ve sebze koymalarını tavsiye ediyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !