Türk Halkı En Çok Vitamin Kullanıyor

Bounty Uygulaması kullanıcıları arasında yapılan sağlık ve spor araştırması sonucuna göre, Türk Halkı mecbur kalmadıkça doktora gitmiyor.

Kitlekaynak platformu Bounty'nin yaratıcısı Twentify, uygulaması üzerinde sahip olduğu 160.000'i aşkın kullanıcısı arasında bir araştırma yaptı. Bounty uygulaması üzerinden oluşturulan bu görevdeki soruları yanıtlayan 1002 kişinin %73'ü erkek ve %26'ı kadın katılımcılardan oluşuyor.

Araştırmaya katılan kişilerin, %25'i 18-21, %29'u 21-24, %24'ü 25-30, %11'i 31-35, %9'u 35-40, ve geri kalan kısım ise 40-51 yaş aralığında.


Yaşımız ilerledikçe daha az spor yapıyoruz.
Araştırma sonuçlarına göre, genç katılımcı kitlede (18-24) spor yapma alışkanlığı %43.41 iken, yaşın artmasıyla birlikte bu yüzde gitgide dramatik olarak bir düşüşe geçiyor ve 40 yaş üzeri katılımcılardan sadece 9'u bu soruyu evet olarak yanıtlıyor.

İlginç bir sonuç da şu ki; kişilerin maaşları arttıkça spor yapma oranı düşüyor. 2000 ve altı maaş alanlarda spor yapma oranı ortalama %36 iken, bu oranın üzerindeki maaşlarda bu yüzde düşüyor. En optimize spor oranı %40 ile 2500-3000TL maaş alan kitlede görünüyor. Spor yapan kişilerin ise %48.14'ünün 1 yıldan fazla süredir düzenli spor yapmakta olduğu görülüyor.

Toplum olarak doktora mecbur olmadıkça gitmiyoruz.
Araştırmaya katılanların %66'dan fazlası "Ne sıklıkla doktora gidersin?" sorusuna, çok "Mecbur kalmadıkça doktora gitmem" şeklinde cevap veriyor. Bunu yaklaşık %24 oranında "Yılda birkaç kez" ve %5 oranında "Ayda 1-2 kez takip" yanıtı takip ediyor.


Grip olduğumuzda tedaviyi kendimiz yapıyoruz.
"Grip olduğunuzda doktora gider misiniz?" Sorusuna katılımcıların % 32'si evet yanıtını verirken, %68'i hayır gitmem diyor. Katılımcılardan %35.33'ü ilk yardım bilgisi olduğu ve uygulayabileceğini ve bunun yanında katılımcıların % 36.33'ü ise, ilk yardım bilgilerine sahip olduğunu ve fakat uygulayabileceklerini düşünmediklerini söylüyor.

Check-up yaptırmıyoruz ama yaptırmayı düşünüyoruz.
"Hastalığınız olmasa da check-up yaptırmayı düşünür müsünüz?" sorusuna verilen yanıtlara göre, 20 yaşını geçen insanlarda check-up yaptırmaya yönelik düşüncelerin daha pozitif olduğu gözlemleniyor. 20 yaş altında pozitif düşüncesi olan %42.63 oranındayken, 20 yaş sonrasında bu oran %49'a yükseliyor.

Organ bağışını destekliyoruz ama bağış yapmıyoruz.
Yapılan araştırmaya göre %74 oranı ile organ bağışını destekliyoruz ancak bu destek aksiyona dönüşmüyor. Organlarını resmi şekilde bağışlayanların oranı sadece %9. Bu durum gelir durumu ile ilgili verilen bilgilerle ilişkilendirildiğinde, gelir durumu arttıkça, organ bağışına karşı alınan aksiyonun arttığı gözlemleniyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !