Beğenilme arzusu estetiği patlattı!

Son yıllarda tamamen artan ve popüler kültürün olmazsa olmazı haline gelen estetik ameliyatlar ve estetik psikolojisi hakkında Uzm.Psikolog Gamze Eser, kadın/erkek herkesi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

''Sanıldığının aksine erkekler de kadınlar kadar estetik cerrahların kapısını aşındırıyor.Olaya cinsiyet ayrımı yapmadan bakmak gerekir. İlerleyen yaşların bedende yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak, seksi ve büyük dudakların doğru dudak olduğunu sanmak ve lanse etmek, kırışıklıkları neredeyse bir ayıp olarak görmeye başlamak, popüler kültürün ve tüketim toplumunun lanse ettiği ideal insan tipine benzemeye çalışmak ve elbette beğenilme arzusunun sınır tanımaması böyle bir ihtiyaç yaratıyor.''

Bireyi estetik operasyon geçirmeye iten nedenler nelerdir?
İnsan, onaylanmak ve kabul görmek isteyen, beğenilmeyi arzu eden bir varlık. Beğeninin ölçütünü ise toplum belirliyor. Toplum canlı bir organizma olduğu için de güzellik ve estetikle ilgili değerler günden güne değişiyor.

Beğenilme isteği ergenlik döneminde başlayıp yetişkin bir birey olduğumuzda, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeyi başardığımızda azalan bir duygu.

Birey kaç yaşında olursa olsun kabul görmek ister elbette, ancak; özgüveni yeteri kadar güçlü değilse, içinden gelen sese değil çevresinden gelen iletilere kulak veriyorsa bocalaması mümkündür.

Sanıldığının aksine erkekler de kadınlar kadar estetik cerrahların kapısını aşındırıyor. İlerleyen yaşların bedende yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak, popüler kültürün ve tüketim toplumunun lanse ettiği ideal insan tipine benzemeye çalışmak ve elbette beğenilme arzusu böyle bir ihtiyaç yaratıyor.

Bir kaza ya da şiddete maruz kalma sonucunda bedende meydana gelen deformasyonun giderilmesi amacıyla estetik operasyon geçirenleri konunun dışında tutuyorum.

Kadınlar için hamilelik döneminde alınan kiloların kolay verilememesi, emzirme nedeniyle göğüslerde meydana gelen deformasyonlar, göbek ve basenlerdeki genişleme rahatsız edici boyutta olabilir. Bu durum bir süre sonra kendisinin hamilelikten önceki hali ile ve doğum yapmamış kadınlarla kıyaslamaya gidebiliyor. Sonuçta bedenini beğenmeyen birey, çağın nimetlerinden faydalanıp, televizyonda, dergilerde gördüğü ideal insan tipine benzemek için bıçak altına yatabiliyor.

Mali durumu iyi olanlar yüksek bedeller ödeyip ehil ellerde operasyon geçirirken, gücü yetmeyenler hijyen koşullarına uygun olmayan yerlerde, yaşamlarını tehlikeye atma pahasına ameliyat masasına yatıyorlar. Sonuç da genellikle beklentilerini karşılamaktan uzak oluyor ne yazık ki…

Popüler toplumunun dinamikleri bizi tüketime itiyor. Photoshop ile kusursuzlaştırılmış bedenler her yerde gözümüze sokuluyor. Buna kayıtsız kalabilmek kolay değil. Ama öz güveniniz yerindeyse, yaşamın ve yaş almanın getirdiği değişimleri sevgi ile kabul edebiliyorsanız, bu tahriklere kapılmayabilirsiniz. Hiçbir canlı zamanın getirdiği değişime karşı koyamaz. Ya bu değişimi ve kendimizi olduğu gibi kabul edeceğiz ya da "bu benim bedenim, benim kararım," diyerek bıçak altına yatacağız. Kimseyi eleştirme hakkını kendimde bulmuyorum.

Bir psikolog olarak bireyin öz güveninin yaşam kalitesini belirlediğinin bilincindeyim. Kusurlu bulduğumuz yönlerimize yoğunlaşmak yerine meziyetlerimize odaklanabilsek dışarıdan müdahale edilmesine gerek kalmadan öz güvenimizi kazanabileceğimizi düşünüyorum. Her şeye rağmen estetik operasyon geçirmeye karar verdiyseniz de ameliyat, iyileşme sürecin ve sonuçlar hakkında detaylı araştırmalar yapın, benzer ameliyatlar geçiren bireylerle görüşün ve lütfen kendinizi güvenilir olmayan ellere teslim etmeyin.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !