Erken Doğumla Birlikte Gelen Körlük Tehlikesi!

Düzensiz beslenme ve stres gibi çevresel faktörler nedeniyle son yıllarda artış gösteren erken doğum vakaları, bebekler için ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. 

Özellikle erken doğan bebeklerin gözlerinde kalıcı hasar bırakan prematüre retinopati (ROP) hastalığına dikkat çeken Dünyagöz Altunizade’den Prof. Dr. Hamdi Er “ Erken doğan bir bebekte aileleri en çok telaşlandıran nokta bebeklerinin kalp ve beyin gibi organlarının sağlığıdır. Oysa erken doğan, düşük tartılı bebeklerde dikkat edilmesi gereken hastalıkların başında ciddi ve kalıcı görme kaybına neden olan prematüre retinopati de gelmektedir” diyor.

Genellikle çevresel faktörlere bağlı olarak gelişen erken doğum vakalarının 2015’te yüzde 8 oranında artış gösterdiğini belirten uzmanlar, erken doğumun beraberinde getirdiği risklere karşı aileleri uyarıyor. Özellikle erken doğan, düşük tartılı bebeklerde sıkça karşılaşılan prematüre retinopati hastalığının göz sağlığı açısından tehdit oluşturduğunu belirten Dünyagöz Altunizade’den Prof. Dr. Hamdi Er “Erken doğan bebeklerde göz damarlarının gelişmemesinden kaynaklanan prematüre retinopati, bebeklerde kalıcı görme kayıplarına ve körlüğe neden olabilen bir hastalıktır. Çok hızlı ilerleyen bu hastalıkta erken teşhis, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir” diyor.

Kuvözdeki yoğun oksijen göz damarlarını etkiliyor!
Bebeklerin doğana kadar göz damarlarının geliştiğini söyleyen Prof. Dr. Hamdi Er “Erken doğan bebeklerde bu gelişme tamamlanamadığı için doğduktan sonrada devam eder. Ancak prematüre bebekleri yaşatmak için verilen yüksek konsantrasyonlardaki oksijen, gözdeki bu damarların anormal bir şekilde gelişmesine neden olur” diyor. Bebeklerin göz damarlarında meydana gelen bu oluşumların prematüre retinopatiye zemin hazırladığına dikkat çeken Prof. Dr. Hamdi Er “Ciddi göz problemlerini de beraberinde getiren bu yeni damar oluşumları, özellikle retina bölgesinde neden olduğu bozulmalar ve göz içi kanamaları nedeniyle bebekte körlük gelişmesine sebep olabilir” diyor. Bilhassa 1500 gramın altında doğan bebeklerde prematüre retinopati riskinin çok daha yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Hamdi Er “ Bunun nedeni ise bin 500 gramın altındaki bebeklerde daha yoğun oksijen takviyesi ve daha uzun kuvözde kalma gerekliliğidir” diyor.

Çocuk doktorları ile oftalmologların birlikte çalışması önemli
32. haftadan önce doğmuş tüm bebeklere mutlaka ROP muayenesi yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Hamdi Er “Erken doğan bebeklerde rastlanan akciğer sorunları, kalp-damar rahatsızlıkları, ağır enfeksiyonlar ve beyinde yaşanabilecek problemler de ROP riskini artırmaktadır. Bu nedenle erken doğan bebeklerde ROP’un erken tanısı ve tedavisinin uzmanlaşmış çocuk doktorları ve oftalmologlar tarafından yapılarak, ailenin doğru yönlendirilmesi son derece önemlidir” diyor.

Tedavide başarıyı hastalığın evresi belirliyor!
Hastalığın hafiften ağıra doğru 5 farklı evresinin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Hamdi Er tedavide başarıyı etkileyen en önemli faktörün teşhis ve tedaviye başlandığı evre olduğunun altını çiziyor. Hastalığın ilk iki evresinde takibin yeterli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hamdi Er “Üçüncü evreden itibaren gerekli enjeksiyon ve lazer tedavisine başlanması gerekiyor. Çünkü bu hastalık tedaviye en iyi sonucu üçüncü evrede veriyor. Ancak bu başarı oranı dördüncü ve beşinci evrelerde maalesef düşüş gösteriyor” diyor. Prof. Dr. Hamdi Er sadece ROP açısından değil, tüm yeni doğan bebeklerin 6. ayda göz muayenesinin yapılmasının şaşılık, göz tansiyonu ve göz tembelliği gibi birçok göz hastalığının teşhis ve tedavisinde büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !