Gebelikte beslenmenin 12 püf noktası

Gebelik süresince beslenme hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.

Gebe kalma aileye yeni bir bireyin katılma sürecinin başlangıcıdır. Gebeliğin başlangıcı ile ailedeki roller değişmeye başlar. Rollerin, sorumlulukların ve ilişki şekillerinin değişmesi beraberinde eşlerin yaşamında da birçok değişiklik getirecektir. Gebelikte anneye düşen en büyük rol ve sorumluluklardan birisi de beslenmeye ayrı bir özen ve önem göstermesi gerektiğidir.

Gebelik süresince beslenme nasıl olmalı?

1. Gebelik süresince ideal kilo artışınız 8 ile 12,5 kg arasında olmalıdır. Çok zayıflık gibi çok şişmanlık da gebeliğinizi tehlikeye sokabilir.

2. Gebelikte 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde, öğün atlamadan, düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle gebelikte meydana gelen mide bulantısı, aşerme, kusma, mide ekşimesi gibi şikayetleriniz azalacaktır.

3. Gebelikte bebeğin gelişiminde temel yapı taşı olan protein, kemik yapımı için gerekli olan demir, mineral ve vitaminlere ihtiyaç artar. Bu sebeple beslenme programınızı yemek miktarlarını artırmadan 4 ana besin grubundan seçerek düzenlemelisiniz.

4. Sağlıklı beslenme adına kek, bisküvi, hamur işleri vb. besinler yerine tam tahıllı gıdalar, yeşil mercimek, kuru fasulye, bezelye gibi lif ve vitamin açısından zengin gıdaları tercih etmelisiniz.

5. Salam, sosis, sucuk gibi içinde katkı maddeleri olan besinleri tüketmeyin.

6. Gebelik boyunca yağ ve yağlı gıdalar azaltılmalıdır.

7. Tuz, tansiyon yükselmesine ve vücudunuzda su tutulmasına neden olacağından tuzsuz beslenilmelidir.

8. Şeker fazla tüketildiği taktirde kilo alımına sebep olmaktadır. Tatlı isteğimiz artarsa tercihen sütlü tatlılar önerilebilir.

9. Gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan kabızlık problemi için günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.

10. Önerilen günlük kafein miktarı 300 mg’ı geçmemelidir. Günde en fazla 2 fincan çay veya kahve tüketilebilir. Tercihen kafeinsiz kahve daha uygun olacaktır.

11. Gebe olduğunuz halde sigara içmeniz, alkol kullanmanız, sigara içilen yerlerde bulunmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemli problemlere yol açabilir. Bebeğinizin sağlığı için sigara ve alkolden uzak durun.

12. Gebelik döneminde doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

Uzman Diyetisyen Deniz Berksoy

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !