İhracat Sektöründe Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İhracat Sektöründe Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İhracat, kısaca dış satım, bir ülkede üretilen malların başka ülkelerdeki alıcılara satılmasıdır. İhracat yapan bir firma, bu yolla pazar payını genişletme fırsatı sağlar ve üretimini arttırma imkanına erişir. Bu sayede ülke içi üretiminde pozitif bir güç yakalayarak döviz rezervlerinin artırılmasında büyük rol oynar. Temelinde uluslararası pazarlara açılmak olduğundan uluslararası ticaret kurallarına uygun bir biçimde yapılması gerekir. Bahsi geçen kurallardan bağımsız olarak; satıcının belli başlı kriterlere dikkat ederek ihracat yapması, ürünün pazarlamasında ve istenen şekilde satılmasında kolaylık sağlar. Bu kriterler firmaya, ürüne ve satılacak ülkelere göre değişkenlik gösterebilir.

Satış yapacak olan firma öncelikle pazar araştırması yaparak rekabet durumlarını göz önünde bulundurabilir. Aynı zamanda pazarın büyüklüğüne ve kültürel farklılıklara göre yeni satış yöntemleri geliştirilebilir. Firma, ihracatı yapılacak ürünün arz-talep oranlarına uygun bir biçimde üretim yapabilir ve bu sayede kar ederek satışlarını tamamlar. Güvenli ve zamanında ulaşım için lojistik ve dağıtım anlamında iyi bir temel oluşturmak, bir firmanın yapabileceği ilk şeylerdendir. Bu bağlamda nakliye, gümrük işlemleri, yerel dağıtım gibi faktörler de göz önünde bulundurulabilir.

Bunların dışında yasal ve etik konuların iyice üzerlerinde durmak, yasalara özen göstermek, yapılacak olan ihracat işlemlerinin sürdürülebilirliğini arttırarak piyasadaki değerini üstte tutar. Elbette ki satışların sonunda müşteri ilişkilerini iyi tutmak, satışların devamlılığını sağlar ve yeni iş fırsatları yaratabilir. İhracat sektöründe bu gibi kriterler iyi bir şirketin üzerinde durduğu ideal kriterlerdendir. 

E-Ticaret ve Online İhracatın Ticaretteki Yeri

E-ticaret satıcı için oldukça verimli bir satış yoludur. Bu hem zamandan tasarruf sağlarken hem de satıcının daha az iş gücü sarf ederek fiziksel enerjiden tasarruf etmesine yardımcı olur. Günümüzde epey geniş bir yelpazesi bulunan satış siteleri, tüketicilere hızlı ve güvenli bir hizmet sağlar. Her çeşitten ürün satışı yapılabilen bu sitelerde a'dan z'ye istenilen ürün, kullanıcının bulunduğu yere sipariş edilebilir. 

Bunların içerisinde tarım ve gıda ürünlerinden sanayi malzemelerine, modadan kozmetiğe kadar ürün bulabilmek mümkün. Örneğin verimli toprakları sayesinde tarım alanında öne çıkmış illerimizden biri olan Konya gıda ve tarım ürünleri ekseninde satış yapabilir. Bu sayede Konya e-ticarette kendine bir pazar oluşturmuş olur. E-ticaretin bu kadar rağbet görmesinin sebeplerinden biri de; normalde erişilebileceğinden daha fazla kişiye çevrimiçi şekilde erişerek bir ağ oluşturmaktır. Bu ağ, doğru hedef kitleye daha kısa sürede ulaşmayı sağlar. Günümüzde bu, hem üreticiyi hem satıcıyı hem de kullanıcıyı tatmin edecek noktadadır.

Lojistik ve Uluslararası Taşımacılığın Önemi

Sorunsuz bir teslimat süreci, müşteri için olmazsa olmaz alışveriş kriterlerinden biridir. Lojistik; mal ve hizmetlerin, alıcı noktasına kadar güvenli bir şekilde taşımacılığının yapıldığı önemli bir süreçtir. Bu süreç esnasında ürünün güvenliğini sağlamak ve hasarsız bir taşıma gerçekleştirmek, alıcının önemsediği adımlardandır. Özellikle bu uluslararası bir alışveriş ise hem taşıyıcı hem de müşteri için daha hassas bir süreç olur. Taşınacak ürünlere göre farklı paketleme yollarına başvurularak, taşınacak ürünün güvenliği sağlanır. Örneğin, en büyük buğday üretim bölgelerinden biri olan Konya ihracat yaptığı temel gıda maddelerinin paketlenmesini ve taşımacılığını farklı bir şekilde yaparken yan sanayi ve otomotiv sektöründe öne çıkan Konya otomotiv firmaları, daha farklı paketleme ve taşıma yollarına başvuracaktır. 

Konya'da İthalat ve İhracat 

Önemli sanayi ve tarım merkezlerinden biri olan Konya, hem iç hem de dış ticarette aktif bir rol oynar. En fazla dış ticaret fazlası veren illerin başında gelen Konya; İngiltere ve ABD'nin yanı sıra, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya ve İtalya gibi büyük ülkelerin de içinde olduğu 23 AB ülkesi ile ticaret yapmaktadır. Ticaret fazlası, dışarıdan alınan mal ve hizmet toplamının, satılan mal ve hizmet toplamından daha az olması anlamına gelir.  Bu oranı iyi bir şekilde koruyan Konya ithalat ve ihracat dengesini pozitif anlamda yönlendirir. Konya ihracat ve ithalat firmaları konusunda destek sağlayan List of Company, pek çok yeniliği ve özelliği sizlerle buluşturuyor. Tarım, ziraat, madencilik, sanayi ve otomotiv sektörlerinde ismi geçen Konya iş makineleri sektörüne yönelik etkinlikler ve iş bağlantıları sunar. 

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !