Ağız ve diş sağlığı bebeklikten başlar

Ağız ve diş sağlığı bebeklikten başlar
Prof. Dr. Seymen, “Çürüksüz dişler için ilk diş hekimi muayenesi çok önemli” 

Sağlık, ağızda başlar ve yetişkinlikte daha az diş problemi yaşamanın temeli, çocukluktan geçer. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Uluslararası Pedodonti Derneği (IAPD) ve Amerikan Çocuk Diş Hekimleri Birliği (AAPD) ve Türk Pedodonti Derneği (TPD) bebeklerin ilk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra genellikle 6 ay – 1 yaş arasında yapılmasını öneriyor.   

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Figen Seymen, yanlış alışkanlıklar kazanılmadan ve diş çürükleri başlamadan önce bebek ve ailesinin mutlaka bir çocuk diş hekimi ile tanışmalarını önerdi. Erken yaştaki bu ilk muayenelerde ailelerin, çocuklarının dişlerinin çürümesini önleyici beslenme ve ağız bakımı konusunda bilgi edinmelerini ve düzenli aralıklarla bebeklerini kontrole götürerek diş sağlığını kontrol etmelerini söyledi.

“Yaşam boyu çürüksüz dişler, erken muayene ile mümkün”

Yaşam boyu çürüksüz dişler ve genel vücut sağlığı için erken diş hekimi muayenesinin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Seymen, “Süt dişleri ebeveynler tarafından geçici olarak düşünüldüğü için çoğunlukla önemsenmiyor. Süt dişlerinin bakımının ve çürüklerin ihmal edilmesi, ileride yerlerini alacak olan sürekli dişlerde de çeşitli sorunlara yol açar. Dişlerin erken kayıpları da çeşitli beslenme ve sindirim bozukluklarına ve dişlerin kapanış bozukluklarına neden olur.” açıklamalarını yaptı.

Diş Hekiminden korkutmamak ailelerin elinde

Özellikle çocukların diş hekimine alışması, yetişkin yaşlarında da diş hekiminden korkmaması için erken muayenenin önemini hatırlatan Prof. Dr. Seymen, bu dönemin etkilerinin yaşam boyu süreceğinin unutulmaması gerektiğini söyledi. Çocukluk aşılarının takip edildiği gibi çocuğun, ağız ve diş gelişiminin de takip edilmesini ve gerektiğinde diş çürüğünü önleyici yöntemler uygulanmasını tavsiye etti.

Bunları ihmal etmeyin

Erken muayeneye ile ailenin evde yapması gereken uygulamalar olduğunu anlatan Prof. Dr. Seymen, ilk süt dişinin sürmesi ile birlikte dişlerin fırçalanmaya başlanması gerektiğini belirtti. İlk olarak silikon esaslı parmak fırçaları ve suyla başlayan ağız hijyeni uygulamalarıyla bebeğin alıştırılmasının önemine değinen Prof. Dr. Seymen, “Bebek büyüdükçe yaşına uygun diş fırçaları ve diş macunları kullanılmalı. Çocuk diş hekimlerinin yaş grubuna göre önerdiği, dişleri kalsiyum, fosfat gibi mineraller ile güçlendiren yardımcı preparatlarda gerekli durumlarda tercih edilmeli.” şeklinde konuştu.

“Rafine şeker, paketlenmiş atıştırmalıklardan ve işlenmiş nişastalardan uzak durun”

Ağız ve diş sağlığında çocuğun beslenmesinin de önemli yeri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Seymen, çocuğun rafine şekerlerden, paketlenmiş ve raf ömrü uzatılmış atıştırmalıklardan, işlenmiş nişastalardan uzak durmasının sağlanması gerektiğini belirtti. Protein ve vitaminden zengin, doğal, lifli ve çeşitli gıdalardan oluşan bir beslenmenin en sağlıklısı olduğunu söyledi.  Kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri gibi gıdaların, çocukların içmesini kolaylaştırmak için katkı maddeleri ile tatlandırılmasının da hata olduğunu vurguladı. Erken yaşta diş hekimi ile tanışan bir çocuğun, doğru alışkanlıkların devam ettirilmesi, doğru bakımın sunulması ve koruyucu, önleyici uygulamaların zamanında yapılması ile diş çürüğü ile hiç karşılaşmadan yaşamını sürdürebileceğini kaydetti.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !