Erkeklerde prostat büyüdüğü zaman ne olur?

Soru ve cevaplarla erkeklerin en yaygın sorunu olan prostat büyümesi. 

JFK İstanbul Hastanesi Üroloji Uzmanları Op. Dr. Yusuf Alican ve Op. Dr. İlter Alkan prostat büyümesi ile ilgili tüm soruları açıklıyor.

Prostat nedir ve vücudun neresindedir ?
Prostat, ceviz büyüklüğünde bir bezdir ve mesanenin hemen altındadır. Prostat, idrar kesesinden idrarın akışını sağlayan üretra adını verdiğimiz idrar kanalının bir kısmını çevreler.

Prostat bezinin işlevi nedir ?
Prostatın başlıca rolü, boşalma için gerekli olan sıvının bir kısmını sağlamaktır. Bu sıvı, sperm hücrelerini taşır ve besler.

Prostat büyüdüğü zaman ne olur ?
45 yaşından itibaren birçok erkekte prostat büyümeye başlar ve erkeğin yaşamı boyunca da büyümeye devam eder. Prostat büyümesi, tıbbi ismiyle iyi huylu (selim) prostat büyümesi her zaman problem olmayabilir. Ancak, prostat bezi, idrarın içinden aktığı kanal olan uretranın etrafını sarar, prostat büyümeye devam ettikçe, yüzük gibi sarmış olduğu kanalı sıkıştırır. Bunun sonucu idrarın normal akışı bozulur ve kişide şikayetlere neden olur. Prostat büyümesi (selim prostat hiperplazisi) kanser değildir ve kansere neden olmaz. Fakat bir erkekte iyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri aynı anda bulunabilir.

Prostat büyümesi her zaman şikayetlere yol açar mı ?
Hayır, açmayabilir. Yapılan çalışmalar, prostat büyüdükçe şikayetlerin daha fazlalaştığını ve şiddetlendiğini göstermiştir.
Fakat her zaman prostat büyüklüğü ile şikayetler paralellik göstermeyebilir. Prostatın büyüklüğünden ziyade, yaptığı tıkanıklık derecesi daha önemlidir.
Küçük bir prostat daha fazla tıkanıklığa neden olduysa daha şiddetli şikayetler yaratırken, büyük bir prostat tıkanıklık yapmıyorsa oldukça az şikayete neden olabilir.

Prostat büyümesinde en sık rastlanan şikayetler nelerdir ?
- Sık, sık idrara çıkmak (özellikle geceleri)
- Kesik kesik idrar yapma
- İdrar yapılmasına rağmen, idrar kesesinin tamamen boşaltılmamış olma hissi (mesaneyi tam boşaltamama hissi) .
- Bir an önce idrara çıkma hissi
- İdrar başlamada güçlük veya gecikme
- İdrar geldiğinde tutamama

40 yaşın üzerindeki erkekler ne yapmalı ?
Amerikan Üroloji Birliği’nin önerisine göre, 50 yaşının üzerindeki her erkeğin (ailesinde prostat kanseri olanlar, 40 yaşında) hiç bir yakınması olmasa dahi üroloji uzmanına görünmesi gerekir.
Muayene esnasında, tuvalet alışkanlıklarınızdaki değişiklikler doktora açık bir şekilde anlatılmalıdır.

Üroloğunuzun yapacakları nelerdir?
Doktorunuz parmak ile prostat muayenesi ve PSA kan testi yapacaktır. Bu basit muayene prostatın büyüklüğü, sertliği, anormallik olup, olmadığını gösterecektir.

Prostat tedavi yöntemleri hangileridir?
Prostat büyümesi tedavisinde birçok gelişmeler vardır. Üroloğunuz, birçok tedavi alternatiflerini sunabilir. Unutmayın, idrar yapma ile ilgili şikayetlerinizi ve bunun nedenlerini sadece üroloğunuz değerlendirebilir. Prostat büyümesinin cerrahi tedavisinde en sık uygulanan cerrahi yöntemler, TUR – prostatektomi (prostatın kapalı ameliyatı), Laser Prostatektomi (prostatın lazer ile kansız ameliyatı)’ dir.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiket

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Kapat !) days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bilgi edinin
Accept !